10 najcenniejszych marek technologicznych na świecie

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz większą dominacją wybranych marek technologicznych. To trochę jak oferowane przez kasyno darmowe spiny bez depozytu, które sprawiają, że dana firma hazardowa ucieka konkurencji. Postanowiliśmy za sprawą raportów giełdowych i rynkowych sprawdzić, jak wygląda ranking 10 najcenniejszych marek technologicznych na świecie.

10. Nvidia – 321 miliardów dolarów

Na 10. miejscu znajduje się jedna z największych firm związanych z branżą komputerową. W ostatnich kilkunastu miesiącach jej wartość zwiększyła się wraz ze znacznym zapotrzebowaniem na karty graficzne ze strony graczy i kopaczy kryptowalut. Większa wycena firmy związana jest także z tym, że Nvidia przejmuje ARM Holdings zajmującą się sztuczną inteligencją. W ciągu ostatniego roku akcje marki wzrosły o 117,8%.

9. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited – 547,6 miliarda dolarów

TSMC to obecnie trzeci co do wielkości producent półprzewodników na świecie, który zaopatruje około 28% światowego rynku półprzewodników. Przychody tej firmy w czwartym kwartale 2020 roku wyniosły 12,7 miliarda dolarów, zaś akcje w ciągu roku urosły o 152%.

8. Alibaba Group Holding Limited – 597 miliardów dolarów

Chiński gigant z branży e-commerce w zeszłym roku mocno skorzystał także z rosnącego popytu na usługi przetwarzania w chmurze. Alibaba Cloud zapewnia bowiem pamięć masową, przetwarzanie na dużą skalę, analizę dużych zbiorów danych, jak i również zarządzanie bezpieczeństwem i platformę uczenia maszynowego. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje wzrosły o 22,7%.

7. Tesla Inc. – 610 miliardów dolarów

Tesla to jedna z najszybciej rozwijających się firm na świecie. Już teraz jest warta o wiele więcej niż wielu czołowych producentów aut razem wziętych. W 2020 roku dostarczyła swoim klientom prawie 500 000 samochodów, zaś jej akcje urosły o rekordowe 584%!

6. Tencent Holdings Ltd – 756 miliardów dolarów

Kolejna chińska firma w zestawieniu. Od lat prowadzi na działalność e-commerce, jak i również oferuje produkty i usługi internetowe, zwłaszcza związane ze sztuczną inteligencją, usługami fintech. Tencent to dziś także jeden z największych producentów gier mobilnych na świecie.. Akcje firmy urosły o 65% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

5. Facebook Inc. – 820 miliardów dolarów

Największy serwis społecznościowy to dziś imperium medialne z Instagramem, WhatsAppem czy Oculusem. Z roku na rok zyskuje na wartości, jak i poszerza swoje zasoby o kolejne mniejsze firmy czy serwisy. Przez ostatni rok akcje firmy urosły o 85%.

4. Alphabet Inc. – 1,38 biliona dolarów

Ten międzynarodowy konglomerat technologiczny jest dominatorem w zakresie reklam. Ta firma macierzysta Google i YouTube każdego roku generuje dziesiątki miliardów z reklam. Od pewnego czasu zapewnia także usługi w chmurze z Google Cloud. Akcje tej firmy wzrosły o 87% w ciągu ostatniego roku.

3. Amazon.com Inc. – 1,54 biliona dolarów

Na najniższym stopniu podium znajduje się Amazon. Firma ta dominuje w sektorze handlu elektronicznego, gdzie niedawno nawet poszerzyła swoją flotę samolotów. Do tego inwestuje w usługi przetwarzania w chmurze, produkty sztucznej inteligencji czy też własny serwis z filmami i serialami – Prime Video. Nie można zapomnieć, że Amazon przymierza się także do działa kosmicznych. Akcje tej marki wzrosły o 62%.

2. Microsoft Corporation – 1,749 biliona dolarów

Na drugim miejscu znajduje się Microsoft. Przez lata zdominowała ona rynek oprogramowania i komputerów. Dziś jednak równie mocno skupia się na przetwarzaniu w chmurze, elementach sztucznej inteligencji. Firma znana jest także z Xboxa, jak i usług strumieniowania gier właśnie w chmurze. W najbliższym czasie za 10 miliardów chce wykupić Discorda. Jej akcje urosły o 55%.

1. Apple Inc. – 2,013 biliona dolarów

Najcenniejszą firmą technologiczną na świecie jest obecnie Apple. Amerykański gigant jak zwykle zanotował spore zyski dzięki premierze nowego iPhone’a, jak i innych urządzeń z logiem jabłka. Do tego firma może liczyć na stałe przychody z licznych swoich usług sieciowych, w tym iTunes, Apple Store czy Apple Tv. W zeszłym roku jej akcje wzrosły o 102%.  

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Automatyczna skrzynia biegów – zalety i wady

Wybór nowego pojazdu może być przytłaczający. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia jest to, czy samochód powinien mieć manualną czy automatyczną skrzynię biegów. Ręczna skrzynia biegów wymaga od …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jak zmieniać biegi w samochodzie?

Jeśli prowadzisz samochód z ręczną skrzynią biegów, będziesz musiał często zmieniać biegi, ale zdarzają się również sytuacje, w których musisz zmieniać biegi ręcznie, gdy używasz …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Samochód nie odpala. Jakie mogą być przyczyny?

Na dworze jest piękny dzień. Świeci słońce, a pogoda jest idealna. Wsiadasz do samochodu, gotowy do rozpoczęcia pracowitego dnia, kiedy – och! – Twój samochód …

Czytaj więcej →