10 najcenniejszych marek technologicznych na świecie

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz większą dominacją wybranych marek technologicznych. To trochę jak oferowane przez kasyno darmowe spiny bez depozytu, które sprawiają, że dana firma hazardowa ucieka konkurencji. Postanowiliśmy za sprawą raportów giełdowych i rynkowych sprawdzić, jak wygląda ranking 10 najcenniejszych marek technologicznych na świecie.

10. Nvidia – 321 miliardów dolarów

Na 10. miejscu znajduje się jedna z największych firm związanych z branżą komputerową. W ostatnich kilkunastu miesiącach jej wartość zwiększyła się wraz ze znacznym zapotrzebowaniem na karty graficzne ze strony graczy i kopaczy kryptowalut. Większa wycena firmy związana jest także z tym, że Nvidia przejmuje ARM Holdings zajmującą się sztuczną inteligencją. W ciągu ostatniego roku akcje marki wzrosły o 117,8%.

9. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited – 547,6 miliarda dolarów

TSMC to obecnie trzeci co do wielkości producent półprzewodników na świecie, który zaopatruje około 28% światowego rynku półprzewodników. Przychody tej firmy w czwartym kwartale 2020 roku wyniosły 12,7 miliarda dolarów, zaś akcje w ciągu roku urosły o 152%.

8. Alibaba Group Holding Limited – 597 miliardów dolarów

Chiński gigant z branży e-commerce w zeszłym roku mocno skorzystał także z rosnącego popytu na usługi przetwarzania w chmurze. Alibaba Cloud zapewnia bowiem pamięć masową, przetwarzanie na dużą skalę, analizę dużych zbiorów danych, jak i również zarządzanie bezpieczeństwem i platformę uczenia maszynowego. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy akcje wzrosły o 22,7%.

7. Tesla Inc. – 610 miliardów dolarów

Tesla to jedna z najszybciej rozwijających się firm na świecie. Już teraz jest warta o wiele więcej niż wielu czołowych producentów aut razem wziętych. W 2020 roku dostarczyła swoim klientom prawie 500 000 samochodów, zaś jej akcje urosły o rekordowe 584%!

6. Tencent Holdings Ltd – 756 miliardów dolarów

Kolejna chińska firma w zestawieniu. Od lat prowadzi na działalność e-commerce, jak i również oferuje produkty i usługi internetowe, zwłaszcza związane ze sztuczną inteligencją, usługami fintech. Tencent to dziś także jeden z największych producentów gier mobilnych na świecie.. Akcje firmy urosły o 65% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

5. Facebook Inc. – 820 miliardów dolarów

Największy serwis społecznościowy to dziś imperium medialne z Instagramem, WhatsAppem czy Oculusem. Z roku na rok zyskuje na wartości, jak i poszerza swoje zasoby o kolejne mniejsze firmy czy serwisy. Przez ostatni rok akcje firmy urosły o 85%.

4. Alphabet Inc. – 1,38 biliona dolarów

Ten międzynarodowy konglomerat technologiczny jest dominatorem w zakresie reklam. Ta firma macierzysta Google i YouTube każdego roku generuje dziesiątki miliardów z reklam. Od pewnego czasu zapewnia także usługi w chmurze z Google Cloud. Akcje tej firmy wzrosły o 87% w ciągu ostatniego roku.

3. Amazon.com Inc. – 1,54 biliona dolarów

Na najniższym stopniu podium znajduje się Amazon. Firma ta dominuje w sektorze handlu elektronicznego, gdzie niedawno nawet poszerzyła swoją flotę samolotów. Do tego inwestuje w usługi przetwarzania w chmurze, produkty sztucznej inteligencji czy też własny serwis z filmami i serialami – Prime Video. Nie można zapomnieć, że Amazon przymierza się także do działa kosmicznych. Akcje tej marki wzrosły o 62%.

2. Microsoft Corporation – 1,749 biliona dolarów

Na drugim miejscu znajduje się Microsoft. Przez lata zdominowała ona rynek oprogramowania i komputerów. Dziś jednak równie mocno skupia się na przetwarzaniu w chmurze, elementach sztucznej inteligencji. Firma znana jest także z Xboxa, jak i usług strumieniowania gier właśnie w chmurze. W najbliższym czasie za 10 miliardów chce wykupić Discorda. Jej akcje urosły o 55%.

1. Apple Inc. – 2,013 biliona dolarów

Najcenniejszą firmą technologiczną na świecie jest obecnie Apple. Amerykański gigant jak zwykle zanotował spore zyski dzięki premierze nowego iPhone’a, jak i innych urządzeń z logiem jabłka. Do tego firma może liczyć na stałe przychody z licznych swoich usług sieciowych, w tym iTunes, Apple Store czy Apple Tv. W zeszłym roku jej akcje wzrosły o 102%.  

Woskowanie samochodu
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Czy warto używać wosku samochodowego?

Regularne woskowanie samochodu jest niezbędne, ponieważ pomaga zachować bezbarwną powłokę na lakierze pojazdu. Ta bezbarwna powłoka jest warstwą, która chroni farbę przed czynnikami powodującymi korozję, w …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą chwile w życiu, kiedy będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd , na przykład rozwód, wyprowadzkę ze stanu lub konieczność szybkiego pozyskania wierzycieli.  Sprzedaż samochodu w normalnych …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Dlaczego wstydzimy się swoich samochodów? 10 najważniejszych powodów

Według nowego badania przeprowadzonego na próbie 2000 kierowców, jeden na sześciu kierowców jest świadomy wartości swojego samochodu i jest z niego zadowolony, a prawie połowa …

Czytaj więcej →