Uwaga Kierowcy! Zapomnisz się zarejestrować? Czeka Cię kara 1500 zł!

Skup aut Warszawa

Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opłat za przejazdy autostradami i przejazdy ciężarówek. Dla osób, które nie dostosują się do nowego systemu są przewidziane kary pieniężne, nawet do 1500 złotych.

W lipcu na kierowców czeka wiele zmian w zakresie przepisów w ruchu drogowym. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych już niedługo mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące poboru opłat za przejazdy drogami krajowymi i autostradami przez pojazd ciężkie. “Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4” – głosi informacja na stronie gov.pl. Nowy system będzie miał wiele zalet, ale trzeba o nim pamiętać – inaczej kierowcy mogą narazić na karę.

Dotychczasowy system poboru opłat ma zostać wygaszony z początkiem lipca 2021 roku, zastąpi go nowy, działający na zasadach geolokalizacji, który według strony polskiego rządu ma być “wygodny dla kierowców oraz przewoźników i nie będzie generował po ich stronie niepotrzebnych obowiązków i kosztów”. Kierowcy muszą jednak uważać i pamiętać – brak rejestracji w nowym systemie może oznaczać surową karę.

Aby uniknąć kary, po 1 lipca 2021 roku przewoźnicy będą musieli wyposażyć się w narzędzie GPS z transmisją danych lub po prostu smartfon z bezpłatną aplikacją mobilną, która ma być dostępna za pośrednictwem Krajowej Administracji Skarbowej. Aplikacją na bieżąco będzie monitorowała trasę pojazdu, za jej pośrednictwem będziemy mogli także uiścić opłatę za przejazd. To z pewnością z jednej strony ułatwienie, z drugiej jednak dość znacząca zmiana dla wszystkich, którzy na co dzień zawodowo spędzają czas za kółkiem.

Osoby, które nie zastosują się do nowych przepisów lub podadzą informacje niezgodne ze stanem faktycznym muszą liczyć się z karami pieniężnymi w wysokości od 500 do 1500 złotych.

„Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację” – tłumaczy szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

źródło: BIZNESinfo

Skup aut Warszawa
ZAKUP I SPRZEDAŻ AUTA

Jak działają komisy samochodowe? Jak wybrać najlepszy autokomis?

Wielu naszych rodaków z roku na rok coraz bardziej się wzbogaca. Mimo to, na drogach znajdziemy nadal więcej wysłużonych samochodów niż nowych salonowych perełek. To …

Czytaj więcej →
Skup aut Warszawa
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jaki pojazd można oddać w autoskupie?

Autoskupy to skupy samochodów używanych, które przyjmują właściwie każdy rodzaj i markę pojazdu. Samochody te sa w różnym stanie techniczny, nierzadko uszkodzone i nienadające się …

Czytaj więcej →
Skup aut Warszawa
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Nie będzie wyższej akcyzy na używane samochody!

Po tym, jak minister Jadwiga Emilewicz padła ofiarą rekonstrukcji rządu, PiS wycofuje się z planów podwyższenia akcyzy na używane samochody. Poinformowało o tym biuro prasowe …

Czytaj więcej →