Polish English Ukrainian

Co zrobić z samochodem po powodzi?

Co zrobić z samochodem po powodzi

Powodzie są najczęstszą ze wszystkich klęsk żywiołowych związanych z pogodą. Te lato nie rozpieszcza nas i naszych sąsiadów Czechów czy Niemców. Wichury, ulewy, gradobicia. Niestety, coraz częściej spotykamy ludzi, którzy doświadczenia zalania samochodu.

Jeśli Twój samochód jest częściowo lub całkowicie zanurzony w wodzie powodziowej i nie masz odpowiedniego ubezpieczenia, możesz utknąć z kosztownymi rachunkami za naprawę lub, co gorsza, całkowitą utratą pojazdu.

Oto, co warto wiedzieć o powodziach, samochodach i ubezpieczeniach.

Co zrobić, gdy samochód zostanie zalany?

Przede wszystkim staraj się unikać zalanych terenów. Jeśli zobaczysz wodę na drodze, zawróć. Może być znacznie głębiej, niż się wydaje. Statystyki podają, że największe niebezpieczeństwo dla ludzi stanowi właśnie wjechanie pojazdu w zbyt głęboką wodę.

Gwałtowne ulewy i powodzie są najbardziej niebezpiecznym rodzajem zjawisk atmosferycznych ze względu na ich szybkość i siłę niszczącą. Mogą się zdarzyć w ciągu kilku minut i bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Gęsto zaludnione obszary są narażone na duże ryzyko gwałtownych powodzi, ponieważ budynki, podjazdy, drogi i parkingi mogą powodować spływanie wody. Kanały burzowe i ściekowe zostają przepełnione lub zatkane, a następnie zalewają pobliskie drogi.

Już 15 cm wody może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Wyższa woda będzie jeszcze bardziej niebezpieczna. Dzieje się tak, ponieważ Twoje opony mogą pełnić funkcję urządzenia unoszącego się na wodzie na płytkiej wodzie. 60 cm wody wody wystarczą, aby unieść samochód o wadze 1,4 tony.

Jeśli Twój samochód będzie w trasie podczas zalania, oto kilka wskazówek co zrobić:

 • Natychmiast opuść samochód i udaj się na wyższy teren.
 • Jeśli twój samochód zostanie zmieciony do wody i zanurzony, postaraj się nie wpadać w panikę. Zachowaj spokój i poczekaj, aż samochód napełni się wodą. Gdy samochód będzie pełny, będziesz mógł otworzyć drzwi. (Ciśnienie wody musi być wyrównane na zewnątrz i wewnątrz samochodu, aby drzwi się otworzyły.) Wstrzymaj oddech i wypłyń na powierzchnię.
 • Jeśli zostaniesz wciągnięty do szybko płynącej wody powodziowej, gdy nie znajdujesz się w pojeździe, skieruj stopy w dół rzeki. Zawsze staraj się pokonywać przeszkody, takie jak gałęzie drzew w wodzie, nigdy pod nimi.
 • Jeśli utkniesz na przedmiocie nad wodą powodziową, takim jak budynek lub drzewo, pozostań tam, gdzie jesteś i poczekaj na ratunek. Nie wchodź do wody powodziowej.
 • Gdy nadejdzie pomoc, zachowaj spokój i postępuj zgodnie ze wskazówkami ekipy ratunkowej.

Pierwsze kroki po zalaniu samochodu

Spróbuj dostać się do samochodu dopiero, gdy wody powodziowe opadną i jest to bezpieczne. W razie potrzeby odholuj samochód na wyższy poziom. Oto kilka wskazówek dotyczących postępowania z samochodem, który był w wodzie:

 • Nie próbuj uruchamiać zalanego samochodu. Woda w silniku może spowodować jeszcze większe uszkodzenia.
 • Użyj odkurzacza na mokro/na sucho, aby usunąć stojącą wodę.
 • Użyj ręczników do wchłonięcia wody, która mogła wsiąknąć w siedzenia i poduszki.
 • Jeśli to możliwe, używaj osuszaczy i wentylatorów.
 • Zgłoś roszczenie w firmie ubezpieczeniowej .

Jakiego rodzaju ubezpieczenia samochodu potrzebuję w przypadku szkód powodziowych?

Całościowe ubezpieczenie samochodowe  pokryje koszty naprawy lub zwróci wartość pojazdu, jeśli zostanie zsumowana. 

Ubezpieczenie kompleksowe obejmuje również inne rodzaje problemów, takie jak spadające przedmioty, grad, kradzież, wandalizm, zamieszki i kolizje ze zwierzętami.

Jeśli kupujesz używany samochód, uważaj na uszkodzenia spowodowane przez powódź

Jeśli kupujesz używany samochód, uważaj na pojazdy uszkodzone przez powódź. Według danych Carfax w 2020 r. na drogach jeździ ponad 446 000 samochodów uszkodzonych przez powódź. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie.

Samochody uszkodzone podczas powodzi pojawiają się na naszych drogach, jednak mogą być oczywiście o wiele bardziej awaryjne.

„Oszuści mogą szybko posprzątać te samochody, przenieść je i odsprzedać” – mówią specjaliście. Uważają też, że samochód po powodzi, nawet przywrcony do jazdy, już nigdy nie będzie tym samym samochodem.

 Oto siedem charakterystycznych oznak uszkodzenia pojazdu przez powódź:

 • Stęchły zapach we wnętrzu. Sprzedawca może spróbować zatuszować to odświeżaczem powietrza.
 • Luźna tapicerka lub wykładzina, plamy lub tapicerka, które nie pasują do siebie.
 • Wilgotne dywany.
 • Rdza wokół drzwi, na pedałach, pod maską, na zatrzaskach bagażnika i pod deską rozdzielczą.
 • Błoto lub muł pod siedzeniami lub w schowku.
 • Kruche przewody pod deską rozdzielczą.
 • Perełki mgły lub wilgoci w światłach zewnętrznych, światłach wewnętrznych lub tablicy rozdzielczej.

Jeśli sami doznamy zalania samochodu, w zależności od jego stopnia możemy uratować auto, jednak często zdarza się, że taki samochód nigdy już nie wyjedzie na drogi. W takim wypadku warto mieć ubezpieczenie na wypadek tego typu zdarzeń. Niestety, wielu z nas o tym zapomina, a gdy przyjdzie powódź, jest już zwyczajnie za późno.

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Automatyczna skrzynia biegów – zalety i wady

Wybór nowego pojazdu może być przytłaczający. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia jest to, czy samochód powinien mieć manualną czy automatyczną skrzynię biegów. Ręczna skrzynia biegów wymaga od …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jak zmieniać biegi w samochodzie?

Jeśli prowadzisz samochód z ręczną skrzynią biegów, będziesz musiał często zmieniać biegi, ale zdarzają się również sytuacje, w których musisz zmieniać biegi ręcznie, gdy używasz …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Samochód nie odpala. Jakie mogą być przyczyny?

Na dworze jest piękny dzień. Świeci słońce, a pogoda jest idealna. Wsiadasz do samochodu, gotowy do rozpoczęcia pracowitego dnia, kiedy – och! – Twój samochód …

Czytaj więcej →