Polish English Ukrainian

Czy warto kupować samochód z tzw. ochroną lakieru?

Ochrona lakieru - czy warto

Ochrona lakieru jest powszechnym opcjonalnym dodatkiem oferowanym przez dealerów osobom kupującym nowy samochód.

Zasadniczo jest to niewidoczna powłoka nakładana na wierzch lakieru samochodu i służy jako warstwa ochronna. Chroni lakier przed odłamkami kamienia, sokiem drzewnym, ptasimi odchodami i blaknięciem, które są powszechne i uszkadzają samochody. Nie chroni jednak przed cięższymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania i wgniecenia.

Istnieje kilka różnych rodzajów ochrony lakieru: może to być fizyczna maź lub płyn, który jest natryskiwany i utrwalany.

Dealerzy często chętnie sprzedają takie zabiegi kupującym, którzy chcą, aby ich nowy samochód wyglądał jak najlepiej. Koszt może wynosić nawet kilkanaście tysięcy za bardziej skomplikowaną ochronę dużych, luksusowych modeli. Tak czy inaczej, dealerzy zarabiają dobre pieniądze na opcjonalnych dodatkach i można bezpiecznie założyć, że generują zysk.

Czy warto chronić lakier?     

Ochrona lakieru to zdecydowanie dobry, nie wymagający konserwacji sposób na utrzymanie karoserii samochodu w najlepszym stanie. Oznacza to, że łatwiej będzie go wyczyścić i nie będziesz musiał się tak bardzo martwić o polerowanie czy drobne uszkodzenia.

Zanim zdecydujesz, czy za niego zapłacić, zastanów się, gdzie Twój samochód będzie spędzał większość czasu, gdy nim nie jeździsz. Jeśli zaparkujesz go na noc na zewnątrz, w pobliżu drzew lub kabli napowietrznych, gdzie gnieżdżą się ptaki, ochrona lakieru jest prawdopodobnie dobrą inwestycją.

Warto również zastanowić się, czy pokonujesz dużo kilometrów, ponieważ lakier jest bardziej podatny na drobne uszkodzenia, takie jak odpryski kamieni.

Jeśli jednak samochód jest zwykle garażowany na noc, rzadko spędza wieczór na dworze lub nie pokonuje wielu kilometrów, prawdopodobnie potrzeba mniej powłoki ochronnej.

Podobnie, jeśli jesteś przygotowany do regularnego czyszczenia samochodu i dbania o lakier lub zlecić profesjonalnemu detailerowi polerowanie go i usunięcie wszelkich skaz, nie ma argumentów za produktami ochronnymi. Takie podejście może również okazać się tańsze, w zależności od tego, jak często czyścisz samochód.

Ostatecznie zależy to od Ciebie i powinieneś podjąć decyzję w oparciu o to, jak korzystasz z samochodu i swoje wymagania, a nie płynnie rozmawiając ze sprzedawcą. To także dobry punkt do targowania się, więc sprawdź, czy możesz go kupić za mniej niż początkowo oferowana przez dealera cena.

Weź również pod uwagę…  

Jeśli zdecydujesz się na zakup ochrony lakieru do swojego nowego samochodu, upewnij się, że jest ona wymieniona gdzieś w dokumentacji dotyczącej sprzedaży, ponieważ może to dać pojazdowi niewielką przewagę, gdy przyjdzie Ci go sprzedać.

Istnieje również możliwość zakupu ochrony lakieru od specjalistów z rynku części zamiennych. To może, ale nie musi, być tańsze niż oferta głównego dealera, a koszt będzie ponownie zależał od rodzaju wybranego zabiegu, rozmiaru i typu samochodu oraz firmy, między innymi.

Starsze samochody mogą wymagać naprawy drobnych skaz, zanim będą mogły zostać poddane lakierowaniu, więc musisz to uwzględnić w całkowitych kosztach użytkowania.

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Automatyczna skrzynia biegów – zalety i wady

Wybór nowego pojazdu może być przytłaczający. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia jest to, czy samochód powinien mieć manualną czy automatyczną skrzynię biegów. Ręczna skrzynia biegów wymaga od …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jak zmieniać biegi w samochodzie?

Jeśli prowadzisz samochód z ręczną skrzynią biegów, będziesz musiał często zmieniać biegi, ale zdarzają się również sytuacje, w których musisz zmieniać biegi ręcznie, gdy używasz …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Samochód nie odpala. Jakie mogą być przyczyny?

Na dworze jest piękny dzień. Świeci słońce, a pogoda jest idealna. Wsiadasz do samochodu, gotowy do rozpoczęcia pracowitego dnia, kiedy – och! – Twój samochód …

Czytaj więcej →