Czy warto kupować samochód z tzw. ochroną lakieru?

Ochrona lakieru - czy warto

Ochrona lakieru jest powszechnym opcjonalnym dodatkiem oferowanym przez dealerów osobom kupującym nowy samochód.

Zasadniczo jest to niewidoczna powłoka nakładana na wierzch lakieru samochodu i służy jako warstwa ochronna. Chroni lakier przed odłamkami kamienia, sokiem drzewnym, ptasimi odchodami i blaknięciem, które są powszechne i uszkadzają samochody. Nie chroni jednak przed cięższymi uszkodzeniami, takimi jak zarysowania i wgniecenia.

Istnieje kilka różnych rodzajów ochrony lakieru: może to być fizyczna maź lub płyn, który jest natryskiwany i utrwalany.

Dealerzy często chętnie sprzedają takie zabiegi kupującym, którzy chcą, aby ich nowy samochód wyglądał jak najlepiej. Koszt może wynosić nawet kilkanaście tysięcy za bardziej skomplikowaną ochronę dużych, luksusowych modeli. Tak czy inaczej, dealerzy zarabiają dobre pieniądze na opcjonalnych dodatkach i można bezpiecznie założyć, że generują zysk.

Czy warto chronić lakier?     

Ochrona lakieru to zdecydowanie dobry, nie wymagający konserwacji sposób na utrzymanie karoserii samochodu w najlepszym stanie. Oznacza to, że łatwiej będzie go wyczyścić i nie będziesz musiał się tak bardzo martwić o polerowanie czy drobne uszkodzenia.

Zanim zdecydujesz, czy za niego zapłacić, zastanów się, gdzie Twój samochód będzie spędzał większość czasu, gdy nim nie jeździsz. Jeśli zaparkujesz go na noc na zewnątrz, w pobliżu drzew lub kabli napowietrznych, gdzie gnieżdżą się ptaki, ochrona lakieru jest prawdopodobnie dobrą inwestycją.

Warto również zastanowić się, czy pokonujesz dużo kilometrów, ponieważ lakier jest bardziej podatny na drobne uszkodzenia, takie jak odpryski kamieni.

Jeśli jednak samochód jest zwykle garażowany na noc, rzadko spędza wieczór na dworze lub nie pokonuje wielu kilometrów, prawdopodobnie potrzeba mniej powłoki ochronnej.

Podobnie, jeśli jesteś przygotowany do regularnego czyszczenia samochodu i dbania o lakier lub zlecić profesjonalnemu detailerowi polerowanie go i usunięcie wszelkich skaz, nie ma argumentów za produktami ochronnymi. Takie podejście może również okazać się tańsze, w zależności od tego, jak często czyścisz samochód.

Ostatecznie zależy to od Ciebie i powinieneś podjąć decyzję w oparciu o to, jak korzystasz z samochodu i swoje wymagania, a nie płynnie rozmawiając ze sprzedawcą. To także dobry punkt do targowania się, więc sprawdź, czy możesz go kupić za mniej niż początkowo oferowana przez dealera cena.

Weź również pod uwagę…  

Jeśli zdecydujesz się na zakup ochrony lakieru do swojego nowego samochodu, upewnij się, że jest ona wymieniona gdzieś w dokumentacji dotyczącej sprzedaży, ponieważ może to dać pojazdowi niewielką przewagę, gdy przyjdzie Ci go sprzedać.

Istnieje również możliwość zakupu ochrony lakieru od specjalistów z rynku części zamiennych. To może, ale nie musi, być tańsze niż oferta głównego dealera, a koszt będzie ponownie zależał od rodzaju wybranego zabiegu, rozmiaru i typu samochodu oraz firmy, między innymi.

Starsze samochody mogą wymagać naprawy drobnych skaz, zanim będą mogły zostać poddane lakierowaniu, więc musisz to uwzględnić w całkowitych kosztach użytkowania.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →