Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne

Na ten moment w Polsce rynek samochodów z ekologicznym napędem rośnie, jednak nie w tak dużym tempie, jak by sobie tego wszyscy życzyli. Cena nieraz odstrasza potencjalnych Klientów. Władze myślą więc o wabikach w postaci dopłat czy benefitów . Zielone tablice rejestracyjne wprowadzone w styczniu 2020 r. mają otrzymywać auta elektryczne i z napędem wodorowym. Warto starać się o uzyskanie zielonych tablic?

Zmiany klimatyczne to jeden z najpoważniejszych problemów ekologicznych dzisiejszych czasów. Szczególnie w miastach, emisja spalin niejednokrotnie przekracza dozwolone limity nawet o 1000%! Stąd też promocja i próba przekonania społeczeństwa do przejścia z tradycyjnych spalinowych pojazdów na pojazdy ekologiczne. Oprócz tego promujemy transport publiczny i inne ekologiczne działania. Dla osób, które wykażą się takim zachowaniem, np. posiadaczy samochodów elektrycznych lub wodorowych przygotowano zielone tablice rejestracyjne. Co nam mogą dać?

Zielone tablice rejestracyjne w samochodzie

Jak już wspomnieliśmy zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są wyłącznie dla właścicieli samochodów elektrycznych i wodorowych

Od dnia 1 stycznia 2020 r. każdy właściciel nowo zarejestrowanego samochodu z napędem elektrycznym i wodorowym otrzymuje taką właśnie tablicę. Jest ona niemal identyczna jak zwykła tablica rejestracyjna, oczywiście z pominięciem zielonego tła oraz znaku legalizacyjnego, który jest otoczony kolorową obwódką, a kolor jest uzależniony od rodzaju pojazdu.

I tak dla przykładu, znak z czerwoną obwódką otrzymują właściciele aut elektrycznych, z żółtą – wodorowych.  Umieszczany na nowych tablicach znak zastępuje w ten sposób naklejki na szyby, które były wydawane do tej pory właścicielom takich pojazdów. Ustawodawca wprowadził zmiany, aby identyfikacja na drodze pojazdu elektrycznego lub wodorowego była łatwiejsza.

Zielone tablice – przywileje dla elektryków i aut na wodór

Pierwszym najważniejszym przywilejem jeśli chodzi o zielone tablice rejestracyjne, szczególnie w największych miastach, jest możliwość jazdy tzw. buspasami. Ponadto, miasta coraz częściej wyznaczają zielone strefy, do których nie mają możliwości wjazdu samochody z napędami spalinowymi. Nie ukrywajmy, że taka możliwość może zdecydowanie przyspieszyć dojazd np. do pracy w miastach szczególnie zakorkowanych jak np. Warszawa czy Kraków. Oznacza to zdecydowaną oszczędność czasu.

Na razie w zapowiedziach, jednak oficjalnych, władze miast mówią o wyznaczeniu specjalnych miejsc parkingowych tylko dla “elektryków”, a także możliwość parkowania w centrach miast. Jeśli jesteście już kierowcami ekologicznego samochodu, z pewnością z niecierpliwością czekacie na wdrożenie tych zasad w życie.

Zielone tablice rejestracyjne – czy wymiana jest obowiązkowa?

Nie ma konieczności wymiany tablicy tradycyjnej na zieloną. Jeśli jesteście posiadaczami aut elektrycznych lub wodorowych, możecie pozostać przy swojej tablicy rejestracyjnej, możecie jednak również złożyć wniosek o taką tablicę.

W celu wymiany tablic, należy udać się do urzędu gminy/miasta i złożyć stosowny wniosek. Wymiana kosztuje 93 zł – jest to opłata za wydanie nowych tablic – przy tej okazji nie dokonuje się zmian w dowodzie rejestracyjnym, nie zmienia się też sam numer rejestracyjny pojazdu. 

Czy przywileje dla samochodów elektrycznych zachęcą kierowców do przesiadania się do ekologicznych aut?

Nie ma co ukrywać, największą przeszkodą w przesiedzeniu się na samochody elektryczne lub wodorowe jest ich cena. Tego typu auta są kilkadziesiąt procent droższe niż ich spalinowe odpowiedniki. Na ten moment, społeczeństwo polskie nie może pozwolić sobie na hurtową zmianę aut, a przywileje na pewno nie zrekompensują strat finansowych, które poniesiemy na samym początku. Niemniej, ceny powinny z czasem maleć, co powinno oznaczać zmiany na polskich drogach.

Mimo, że poruszanie się elektrykiem może być tańsze niż jazda autem na benzynę, to infrastruktura przeznaczona do ładowania aut elektrycznych nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, szczególnie poza największymi miastami. Elektryki w tej sytuacji stają się więc mało praktyczne.

Zielone tablice, przywileje i dopłaty do samochodów elektrycznych mogą zachęcić kierowców do zmiany auta, ale z pewnością wszystkiego nie załatwią – nie w tym momencie.

Zakup samochodu w Internecie
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Kupowanie aut przez Internet ciągle się rozwija – tak przynajmniej wynika z badań

Aż dziewięciu na dziesięciu badanych twierdzi, że większość swoich zakupów, poza żywnością, realizuje przez Internet. Co ciekawe, również dotyczy to samochodów, których zakup możliwy jest …

Czytaj więcej →
Zadbaj samodzielnie o hamulce
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Jak samodzielnie zadbać o hamulce w Twoim samochodzie?

Opony oraz hamulce to najważniejsze z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa elementy wyposażenia samochodu. Strach pomyśleć, co mogłoby się stać na autostradzie, przy rozpędzonym do 120 …

Czytaj więcej →
Zielone tablice rejestracyjne
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na ten moment w Polsce rynek samochodów z ekologicznym napędem rośnie, jednak nie w tak dużym tempie, jak by sobie tego wszyscy życzyli. Cena nieraz …

Czytaj więcej →