Dlaczego ceny używanych samochodów wzrosły? Tłumaczymy

Skup aut Warszawa

Zwiększony popyt na używane samochody, wraz z wciąż dostaw nowych samochodów, oznacza, że ​​nawet gdy sprzedaż spada, podaż i popyt pozostają napięte, co pozwala na utrzymanie wysokich, ale stabilnych cen.

O co chodzi z cenami samochodów używanych?

Jeśli ostatnio nie zmieniałeś samochodu, możesz być w szoku, kiedy zdecydujesz, że nadszedł ten czas. Ceny używanych samochodów drastycznie wzrosły w ciągu ostatniego roku. Według niektórych szacunków wzrosły one o 20%, a Bureau of Labor Statistics, które oblicza wskaźnik cen konsumpcyjnych, twierdzi, że tylko w kwietniu 2021 r. wzrosły o 10%.

Średnie wyliczenia mogą oczywiście wprowadzać w błąd. Ceny poszukiwanych marek i modeli będą rosły bardziej, podczas gdy mniej popularne nie doczekały się tak dużych skoków. Są też różnice regionalne. Ale mając to na uwadze, jeśli chcesz kupić używany samochód, prawie na pewno okaże się, że jest on droższy niż przed pandemią.

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co dotyczy kupna samochodów , warto wiedzieć co dzieje się na giełdzie samochodów używanych. Oto nasze spojrzenie na to, co się dzieje.

To ekonomia

Ekonomia mówi nam, że ceny rosną, gdy popyt przewyższa podaż. To, czego nie wyjaśnia, to dlaczego w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła zmiana w stosunkowo stabilnej sytuacji.

Aby sobie z tym poradzić, zaczniemy od zbadania, co napędza popyt na używane samochody. Następnie przyjrzymy się stronie podaży. Na koniec zaoferujemy kilka wskazówek dla każdego, kto chce kupić dobry używany samochód.


Co napędza popyt na używane samochody?

Wydaje się, że działa na to kilka czynników.

  • Ludzie unikają transportu publicznego i wspólnych przejazdów
  • Nowe samochody stały się dużo droższe
  • Ludzie nie chcą zaciągać długów

Pierwszy z tych punktów jest wyraźnie związany z pandemią. Usługi autobusowe i kolejowe zostały ograniczone, a ludzie nie chcą przebywać w pobliżu obcych lub w samochodzie, który właśnie był używany przez kogoś innego. To spowodowało, że duża liczba mieszkańców, głównie mieszkańców miast, musiała kupić sobie samochód, podczas gdy wcześniej udawało im się to obejść.

Drugim czynnikiem jest to, że producenci ograniczyli liczbę oferowanych niedrogich modeli. Wolą sprzedawać bardziej marżowe, załadowane SUV-y niż zdezelowane kompakty. To skłoniło kupujących z myślą o budżecie do przyjrzenia się nowszym używanym samochodom, więc liczba kupujących wzrosła.

Po trzecie, podczas gdy większość nabywców samochodów finansuje swoje zakupy, obecne warunki ekonomiczne sprawiają, że wiele osób obawia się zaciągania większego zadłużenia. To znowu skłoniło ludzi, którzy mogli kupić nowe, do rozważenia tańszych opcji, takich jak np. samochody wycofane z leasingu.


Dlaczego podaż używanych samochodów spada?

Samochody po trzech latach w przypadku leasingu lub sześciu do siedmiu lat w przypadku zakupu są sprzedawane lub wymieniane, aby zrobić miejsce na nowy zamiennik. Dlaczego więc mniej tych samochodów trafia na rynek samochodów używanych? Wydaje się, że istnieje wiele powodów, ale możemy je pogrupować pod następującymi trzema nagłówkami:

  • Sprzedaż nowych samochodów spada
  • Ludzie nie zmieniają samochodów tak często
  • Produkcja samochodów spadła

W USA w typowym roku sprzedaje się około 17 milionów samochodów. W 2020 roku liczba ta spadła do 14,6 miliona. Niektóre z tych samochodów trafiają do wypożyczalni, które sprzedają je ponownie po około roku. W zeszłym roku mało kto wynajmował, więc wypożyczalnie przestały kupować nowe pojazdy. Co więcej, być może pamiętacie, że do marca i kwietnia 2020 r. prawie wszystko zostało zamknięte, w tym salony samochodowe. Oznaczało to, że przez pewien czas nie sprzedawano prawie żadnych nowych samochodów.

Jednocześnie wydaje się, że ludzie dłużej trzymają się samochodów. Powodem tego jest mniejsza liczba przejechanych kilometrów (bo pracowali z domu) oraz wysoka cena nowych samochodów. W związku z tym wydaje się, że coraz więcej osób kupuje samochód, gdy kończy się leasing, po części dlatego, że są one warte więcej niż to, co muszą zapłacić firmie leasingowej.

Wreszcie pandemia prawie zatrzymała produkcję samochodów w drugim kwartale 2020 r. Fabryki były zamknięte lub obsadzone przez szkieletowe załogi, a kiedy już się uruchomiły, wystarczył tylko jeden pozytywny wynik testu, aby odesłać wszystkich do domu.

Potem, gdy fabryki zaczęły zwiększać produkcję, wydarzyło się coś zabawnego: nie udało im się zdobyć chipów półprzewodnikowych, które obsługują tak wiele systemów elektrycznych w nowoczesnych pojazdach. Uważa się, że jest to kolejna konsekwencja pandemii: trafiły one do ​​konsol do gier i laptopów, które wszyscy kupowali, gdy tkwili w domu, pozostawiając ich zbyt mało na rynku, aby zaspokoić popyt ze strony producentów samochodów.

W odpowiedzi producenci samochodów ograniczyli produkcję i skupili się na modelach o wyższej marży. (To jeden z powodów, dla których ceny nowych samochodów rosną.) Tak więc ludzie, którzy chcą kupić nowy samochód, odkrywają, że jest ich mniej do wyboru, a ceny są wyższe.


Opcje dla kogoś, kto chce kupić samochód

Okazje są dość rzadkie, ale nie jesteś bez opcji. Nadal istnieje kilka dobrych ofert, które można kupić, być może będziesz musiał przeprowadzić trochę więcej badań, aby je znaleźć.

Oto kilka pomysłów:

  • Jeśli masz samochód do sprzedania lub wymiany, pamiętaj, że jego wartość prawdopodobnie wzrosła wraz z resztą rynku.
  • Szukaj modeli mniej poszukiwanych. Jasne, SUV byłby fajny, ale prawdopodobnie znajdziesz lepszą wartość, jeśli spojrzysz na sedany, hatchbacki, a nawet minivany.
  • Rozważ samochód z większym przebiegiem. Podczas gdy w przeszłości nabywcy trzymali się z daleka od pojazdów o przebiegu ponad 150 000 km, postęp w niezawodności oznacza, że ​​wiele z nich będzie oferować usługi o wiele dłużej.
  • Chociaż nie jestem fanem tej opcji, rozpaczliwe czasy mogą wymagać desperackich środków. Jeśli posiadasz leasing, sprawdź w umowie cenę do zakupu. Następnie dowiedz się, ile wart jest pojazd na rynku samochodów używanych. Zanim jednak zdecydujesz się kupić go od firmy leasingowej, nie zapomnij uwzględnić podatku od sprzedaży w swojej decyzji i zrozumieć wszystkie liczby przed podpisaniem dokumentów.


Kupić teraz czy poczekać?

Jeśli chcesz kupić nowy samochód , a przynajmniej taki, który jest dla Ciebie nowy, prawdopodobnie nie jest to najlepszy czas. Jeśli jednak potrzebujesz samochodu do pracy lub szkoły, możesz nie mieć dużego wyboru. Kluczem do znalezienia dobrej oferty lub przynajmniej takiej, z którą możesz żyć, jest odrobienie pracy domowej. Oznacza to, że musisz wiedzieć, na co Cię stać, i sprawdzić, ile będziesz musiał zapłacić.

Wielu potencjalnych nabywców będzie się zastanawiać, czy ten skok cen używanych samochodów nie jest chwilowym trendem, czy czymś bardziej trwałym. 

Pogląd specjalistów na tą sprawę jest taki, że „obecny wzrost związany z pandemią jest tylko anomalią”. Jednak ostrzegają również, że „… spodziewają się, że te trendy będą się utrzymywać w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ nawet po przejściu pandemii ceny używanych samochodów prawdopodobnie będą nadal rosły przez jakiś czas”.

To oznacza, że dobrym pomysłem jest znalezienie ciekawej i przystępnej dla Twoich możliwości oferty i skorzystanie z niej już teraz.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →