Jak wybrać odpowiednie opony dla swojego samochodu?

Jakie opony do samochodu wybrać?

Pokazujemy różnicę między typami opon, a następnie kierujemy Cię we właściwym kierunku w celu zakupu najlepszej opcji dla Twojego samochodu.

Kupowanie opon samochodowych jest bardzo łatwe. Znalezienie odpowiednich do Twojego samochodu jest już jednak zdecydowanie trudniejsze.

Jeśli zrobisz to niestarannie możesz pogorszyć osiągi swojego samochodu i jego zdolność do radzenia sobie z każdą pogodą.

Ponieważ opony samochodowe zwykle muszą być wymieniane co trzy lub cztery lata, oto krótki poradnik przypominający, jak upewnić się, że kupujesz te właściwe.

Większość opon samochodowych dzieli się na trzy główne typy: całoroczne, letnie i zimowe. Większość ludzi kupuje opony całoroczne, ponieważ jest to łatwiejsze i tańsze niż kupowanie jednego zestawu na zimę, a drugiego na lato.

Całoroczne opony samochodowe zapewniają dobre, wszechstronne osiągi, ale nigdy nie są wyjątkowe w żaden sposób. Opony letnie zapewniają dobre prowadzenie i hamowanie na suchej/mokrej nawierzchni, ale mają kiepską przyczepność na śniegu. Z kolei opony zimowe mają znakomitą przyczepność na śniegu, ale po prostu dobre hamowanie na oczyszczonych drogach. 

W każdej kategorii opon samochodowych istnieje szereg osiągów, o czym rutynowo przypominają nam nasze testy. Aby zobaczyć podstawowe różnice w typach opon, spójrz na poniższą tabelę.

źródło: Consumer Reports

Jak widać, żaden typ opon nie jest doskonały w każdych warunkach.

Jak więc znaleźć najlepsze opony do swojego samochodu? Wykonaj te trzy kroki: 

Jaki rozmiar opon potrzebujesz?

Najpierw zapoznaj się z instrukcją obsługi lub tabliczką na ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy, aby znaleźć zalecane wymiary opon. Etykieta będzie wyglądać mniej więcej tak: P215/60R16 94T.

Pierwsza część etykiety — P215/60R16 — odnosi się do różnych wymiarów opony, takich jak szerokość i średnica. 94 wskazuje indeks nośności, czyli ile może wytrzymać każda opona. Wreszcie T to indeks prędkości, czyli maksymalna prędkość opony w stosunku do indeksu nośności.

Powinieneś dopasować wymiary opony, ale masz pewną elastyczność, aby zwiększyć indeks nośności i indeks prędkości.


Jakiego rodzaju opony potrzebujesz?

W wielu witrynach sprzedaży detalicznej znajdziesz listę wszystkich dostępnych opon w Twoim rozmiarze. Ale w wielu przypadkach będziesz musiał kopać głębiej, aby dopasować wskaźnik prędkości. Poniższa lista może pomóc w identyfikacji typu opon.

  • Opony całoroczne są dostępne w indeksach prędkości S i T. Znane z dobrej przyczepności w każdych warunkach pogodowych i długiego przebiegu, pasują do popularnych samochodów i SUV-ów.
  • Opony całoroczne Performance są dostępne w indeksach prędkości H i V w wielu nowszych samochodach, zwłaszcza tych z entuzjastycznym wyglądem lub ulepszonymi kołami. Zwykle mają lepszą przyczepność na zakrętach niż opony całoroczne z oceną prędkości S i T, ale opony wyczynowe mogą nie zużywać się tak długo.
  • Ultra-wyczynowe opony całoroczne i letnie zazwyczaj są dostępne w indeksach prędkości ZR, W i Y dla samochodów sportowych i sedanów o wysokich osiągach. Rozróżnienie opon całorocznych i letnich może być trudne i może wymagać odwiedzenia strony internetowej producenta w celu uzyskania szczegółowych informacji. Jedna wskazówka, aby je odróżnić: opona letnia nie miałaby oznaczenia M&S (Błoto i śnieg) na ścianie bocznej.
  • Całoroczne i terenowe opony do samochodów ciężarowych naturalnie występują w dużych rozmiarach i są przeznaczone do ciągnięcia i holowania obowiązków lekkich pickupów i SUV-ów. Opony terenowe mają zazwyczaj bardziej agresywny wzór bieżnika, który wspomaga przyczepność w terenie. Wskazówka jest taka, że ​​wiele opon terenowych będzie mieć „A/T” lub „All Terrain” bezpośrednio w nazwie modelu.
  • Opony zimowe/śniegowe można łatwo rozpoznać po symbolu góry i płatka śniegu umieszczonym na ścianie bocznej opony. Dodatkowo bieżnik wygląda bardziej niż opony całoroczne z dużą ilością nacięć, zwanych lamelami. Podczas zakupów pamiętaj, aby kupować opony zimowe w zestawach po cztery, aby zoptymalizować hamowanie i prowadzenie.

Jakie są Twoje priorytety przy wyborze opony?

Z naszych badań wynika, że ​​ludzie często wybierają oponę do bezpośredniej wymiany, gdy samochód jest jeszcze stosunkowo nowy. Jednak wraz ze starzeniem się samochodu konsumenci stają się bardziej skłonni do zmiany modelu na inny w oparciu o osiągi lub cenę.

Jeśli chcesz dokonać zmiany, koniecznie sprawdź oceny opon, zwłaszcza jeśli szukasz modelu o maksymalnej trwałości bieżnika i przyczepności w każdych warunkach pogodowych.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →