Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu

Kupno używanego samochodu może być dobrą opcją, gdy szukasz pojazdu wysokiej jakości za niższą cenę. Chociaż używany samochód może być rozsądną opcją, kupujący nadal muszą dokonywać mądrych wyborów. Przy zakupie używanego pojazdu należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, ale oto kilka sposobów, które pomogą Ci wybrać odpowiedni samochód dla Ciebie.

SPRAWDŹ KAROSERIĘ I WNĘTRZE SAMOCHODU

Sprawdź zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część pojazdu. Spójrz na zewnątrz pojazdu – sprawdzając, czy nie ma rys, wgnieceń i rdzy. Prawdopodobnie nie musisz się martwić o małe wgniecenia lub zadrapania, ale większe obszary uszkodzeń mogą być powodem do niepokoju. Zalecamy również sprawdzenie, czy panele nadwozia są wyrównane równomiernie, ponieważ nierówne panele mogą wskazywać, że pojazd miał wypadek, ale nie został dobrze naprawiony. Dobrym pomysłem jest również otwieranie i zamykanie drzwi, maski i bagażnika, aby zobaczyć, jak łatwo się poruszają. Sprawdź też czy po wewnętrznej stronie maski, bagażnika i drzwi nie ma śladów lakieru, a także upewnienie się, że kolor pojazdu pasuje do wszystkich części. Jeśli zauważysz nadmiar lakieru lub niedopasowaną farbę, prawdopodobnie ta część została naprawiona i przemalowana.

Sprawdź wnętrze, siadając na wszystkich siedzeniach i szukaj nadmiernego zużycia tapicerki. Jeśli wnętrze samochodu śmierdzi stęchlizną, sprawdź podłogę i dywaniki pod kątem śladów wycieku lub zalania .

WYBIERZ SIĘ NA JAZDĘ PRÓBNĄ

Jazda próbna może pomóc określić stan samochodu i czy jest on odpowiedni dla ciebie . Możesz chcieć przekręcić kluczyk do pozycji „zapłon” przed uruchomieniem silnika. Powinieneś zobaczyć, w jaki sposób zapalają się wszystkie lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej. Jeśli nie zapalają się lub pozostają włączone po włączeniu zapłonu, upewnij się, że problem został sprawdzony.

Po uruchomieniu silnika nasłuchuj dźwięków stukania i klikania, które mogą wskazywać na problem. Podczas jazdy próbnej miej oczy i uszy otwarte. Jeździj po różnych powierzchniach raz wolniej, raz szybciej. Sprawdź czy skrzynia biegów chodzi płynnie. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe odgłosy silnika lub hamulców oraz czy cała elektronika w samochodzie działa prawidłowo. Upewnij się również, że hamulce działają prawidłowo i nie ciągną samochodu na bok.

CZY NISKI PRZEBIEG W UŻYWANYM SAMOCHODZIE JEST LEPSZY?

Używane samochody o niskim przebiegu z pewnością mogą być atrakcyjne, ale niekoniecznie oznacza to, że takie są. Niski przebieg może z pewnością oznaczać mniejsze zużycie i dłuższą żywotność. Jeśli jednak samochód jeździ rzadko,  plastikowe i gumowe części pojazdu mogą wyschnąć i stać się kruche. Jest to również lepsze dla układu napędowego, gdy pojazd jest używany regularnie. 

Rozsądnie jest sprawdzić przebieg używanego pojazdu, ale pamiętaj, że sposób konserwacji i użytkowania pojazdu może być ważniejszy niż to, co wskazuje licznik kilometrów.

SPRAWDŹ, CZY NIE MA WYCIEKÓW

Wszelkie wyciekające płyny z samochodu są zazwyczaj sygnałem ostrzegawczym konieczności naprawy. Sprawdź pod samochodem, czy nie ma wycieku płynu. Czarny płyn może wskazywać na wyciek oleju, podczas gdy zielony, żółty lub różowy płyn może wskazywać na wyciek płynu niezamarzającego, a czerwonawy może oznaczać wyciek płynu do skrzyni biegów lub układu kierowniczego.

OKREŚL UCZCIWĄ CENĘ ZAKUPU

Aby upewnić się, że zapłacisz uczciwą cenę, porównaj ceny dla tej samej marki, modelu i roku z kilkoma źródłami. Sprawdzanie i ceny dealera można po prostu zrobić online. Istnieje wiele narzędzi internetowych, których można użyć do porównywania cen. Nawet jeśli stan i przebieg będą odgrywać rolę w cenie, nadal możesz uzyskać wartość rynkową pojazdu.

ZRÓB SWOJE BADANIA

W Internecie dostępnych jest wiele informacji, które mogą pomóc w sprawdzeniu historii konkretnego pojazdu, a także czy są jakieś wycofania.

SPRAWDŹ NUMER VIN

Numer identyfikacyjny pojazdu, czyli VIN, może wiele powiedzieć o samochodzie. Sprawdzenie numeru VIN online jest szybkim sposobem sprawdzenia, czy informacje o VIN używanego samochodu pasują do tego, co jest w tytule i zapisach pojazdu. Istnieje wiele testerów VIN dostępnych online.

Numer VIN można również wykorzystać do sprawdzenia, czy pojazd został wycofany z rynku . Możesz wyszukać pojazd według VIN.

PRZEJRZYJ RAPORT HISTORII POJAZDU

Raport historii pojazdu może pomóc w zobaczeniu problemów z tytułem, historii własności, punktów serwisowych i poprzednich wypadków. Możesz uzyskać raport historii pojazdu online za opłatą, wprowadzając numer VIN lub numer tablicy rejestracyjnej. Jeśli jednak kupujesz za pośrednictwem dealera, mogą oni bezpłatnie udostępnić raport z historii.

UNIKAJ POŚPIECHU

Aby upewnić się, że kupujesz samochód, który naprawdę Ci się podoba, zalecamy, aby nie spieszyć się z kupnem używanego samochodu. Poświęć trochę czasu na badania i negocjacje.

Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami może pomóc w wyborze używanego samochodu, który spełnia Twoje potrzeby i mieści się w Twoim budżecie. Wiedza, na co zwracać uwagę i na co zwracać uwagę, może pomóc w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej kolejnego pojazdu.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →