Najczęstsze awarie hamulców

Najczęstsze awarie hamulców w samochodzie

Oprócz silnika i skrzyni biegów, hamulce są najważniejszą częścią Twojego pojazdu. Awaria hamulców podczas jazdy może być bardzo niebezpieczna i może spowodować potencjalnie zagrażające życiu wypadki. Upewnienie się, że hamulce Twojego samochodu działają prawidłowo, jest ważną usługą, której nie powinieneś ignorować.

Znaki ostrzegawcze awarii hamulców

Lampka ostrzegawcza Twojego pojazdu powinna wskazywać, że hamulce zaczynają działać źle, zanim całkowicie zawiodą. Inne oznaki awarii hamulca obejmują:

  • Zgrzytliwy dźwięk po naciśnięciu pedału, wskazujący na zużycie tarcz hamulcowych
  • Konieczność wywierania coraz większego nacisku na pedał hamulca, aby się zatrzymać
  • Wibrujące uczucie podczas hamowania
  • Twój pojazd porusza się na bok podczas hamowania
  • Płonący zapach
  • Kałuża na podjeździe może sugerować wyciek płynu hamulcowego

Co powoduje awarię hamulców?

  1. Najczęstszą przyczyną awarii hamulców jest utrata płynu hamulcowego. Płyn przenosi siłę wywieraną przez naciśnięcie pedału hamulca na tarcze hamulcowe, które spowalniają i zatrzymują koła samochodu. Zwykle można wykryć wyciek przed wyjazdem na drogę, ponieważ zobaczysz go pod pojazdem. Jeśli zauważysz wyciek, nie jedź, dopóki nie naprawisz wycieku i nie wymienisz płynu hamulcowego.
  2. Inną przyczyną awarii hamulca jest zły cylinder hamulcowy. Cylinder hamulcowy to część układu hamulcowego, w której płyn jest sprężany. Zły cylinder hamulcowy może spowodować utratę mocy układu hamulcowego.
  3. Część zwana wzmacniaczem hamulców również może się zepsuć. Wspomaganie hamulców przejmuje siłę generowaną po naciśnięciu pedału i wzmacnia ją. Jeśli ta część ulegnie zepsuciu, nie zostanie wygenerowana pełna siła potrzebna do spowolnienia i zatrzymania pojazdu.

Jeśli podejrzewasz, że podczas jazdy doświadczasz awarii hamulców, nie kontynuuj jazdy. Awaria hamulców przekształca Twój pojazd w potencjalny pocisk na kołach. Zjedź na pobocze jak najszybciej i jak najbezpieczniej i wezwij pomoc.

Zapobiegaj awariom hamulców i wypadkom, przestrzegając regularnej konserwacji pojazdu u swojego mechanika.

Jeśli jednak to kolejna awaria w Twoim samochodzie i chciałbyś się go jak najszybciej pozbyć, zapraszamy do skorzystania z naszego skupu aut Warszawa.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w …

Czytaj więcej →