Kiedy sprzedać, a kiedy złomować swoje auto?

Złomowanie aut Warszawa

Jeśli Twój samochód się zepsuje i musisz liczyć się z wysokimi rachunkami za naprawę, możesz ulec pokusie złomowania samochodu. Wkładanie ciężko zarobionych złotówek do starzejącej się maszyny staje się męczące.

Jasne, nowy samochód byłby fajny, ale czy to odpowiedni moment? Czy lepiej naprawić stary, codzienny, wysłużony pojazd, czy naprawdę jesteśmy gotowi na zmianę?

Do tematu każdy podchodzi indywidualnie. Czytając nasz artykuł zdasz sobie sprawę, kiedy warto zezłomować swoje auto.

Koszt zużycia

Nawet jeśli podejmiesz wszelkie środki ostrożności, aby utrzymać pojazd w doskonałym stanie, kosztowne naprawy w końcu staną się nieuniknione. Przy intensywnym użytkowaniu części z czasem się zużywają.

Gumowe paski i węże zaczną pękać w miarę wysychania, a metalowe podzespoły pokryją się rdzą. Części elektryczne również przestają działać po pewnym czasie. To nieuniknione.

Jedną z najbardziej kosztownych części do naprawienia jest  pasek rozrządu , który należy wymienić w większości samochodów po przejechaniu 100 000 km Jeśli udasz się do serwisu po pasek rozrządu, prawdopodobnie zasugerują również wymianę pompy wodnej i pozostałych pasków napędowych w pojeździe.

Za taki pakiet paska rozrządu zapłacisz w zależności od modelu auta od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Często, gdy pojawia się potrzeba naprawy rozrządu, sygnalizuje ona właścicielowi, że nadszedł czas, aby zdecydować, co zrobić z pojazdem na dłuższą metę. Czy zamierzasz oddać go swoim dzieciom, czy go zezłomować?

Powody, aby naprawiać auto

Istnieje wiele powodów, dla których zakup nowego samochodu może nie być dla Ciebie odpowiedni. To bardzo kosztowne zobowiązanie. Czasami naprawa samochodu ma sens. W końcu zawsze taniej będzie naprawić swój pojazd niż kupić nowy.

Być może patrzysz na cenę naklejki na nowej skrzyni biegów i myślisz, że byłaby to niezła zaliczka na nowy samochód. Ale nadal musisz wziąć pod uwagę miesięczne płatności, ubezpieczenie, podatki i opłaty rejestracyjne.

Możesz również rozważyć naprawę pojazdu, jeśli oszacowałeś sobie moment zakupu nowego samochodu, ale stary zepsuł się wcześniej niż oczekiwano.

Naprawiając go teraz, będziesz mógł dalej jeździć i unikniesz pochopnego zakupu nowego samochodu. Pozwoli Ci to również zaoszczędzić więcej czasu na zakup samochodu, co z pewnością zadziała na Twoją korzyść.

Powody, dla których warto kupić nowy pojazd

Prawdopodobnie włożyłeś już dużo pieniędzy w utrzymanie samochodu na drodze. Ale ponieważ koszty napraw sumują się z czasem, w końcu coś musi pęknąć i postanowisz wybrać nowy wóz.

Jeśli byłeś w warsztacie i wydaje Ci się, że Twój pojazd wymaga stałej uwagi, być może nadszedł czas, aby oszacować rzeczywisty koszt Twojego używanego pojazdu — czas i stres.

Z nowym samochodem będziesz miał bezpieczny i niezawodny sposób na dotarcie do pracy. Przez bardzo długi czas nie będziesz musiał się martwić o przypadkową awarię. Dzisiejsze samochody są również wyposażone w ulepszone funkcje bezpieczeństwa, takie jak elektroniczna kontrola stabilności, monitorowanie martwego pola, kamery cofania i wiele innych.

Co przed złomowaniem samochodu

Kiedy nie wiesz co robić, warto rozważyć kilka scenariuszy, a także wziąć pod uwagę pewne dane.

Koszty utrzymania a płatności miesięczne

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy rozważaniu złomowania samochodu, jest obliczenie aktualnego kosztu jego utrzymania. Ile wydałeś w zeszłym roku, aby go utrzymać?

W obliczeniach należy uwzględnić zwykłą konserwację, taką jak wymiana oleju i filtrów, a także koszt ewentualnych napraw. Rozważając koszt potencjalnych napraw, zdecydowanie powinieneś poświęcić trochę czasu na oszacowanie kolejnych, które mogą nadejść niebawem. 

Po obliczeniu kosztów utrzymania pojazdu w ciągu ostatniego roku należy podzielić tę liczbę przez dwanaście. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest obecnie Twoja miesięczna opłata za samochód. Następnie, gdy już masz tę liczbę, możesz zdecydować, jaka opcja jest możliwa przy Twoim budżecie.

Koszt ubezpieczenia

Jeśli uważasz, że chcesz złomować swój samochód, zastanów się, jakie będzie ubezpieczenie nowego. Jest duża szansa, że ​​będzie wyższe niż obecne. Wiele używanych samochodów będzie miało o wiele niższą składkę OC.

Oferowane promocje i rabaty

Jeśli zastanawiasz się nad nowym pojazdem, powinieneś sprawdzić, jakie promocje i rabaty oferują dealerzy wokół ciebie. Czasami oferowane są rabaty na wymianę istniejącego pojazdu, co może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Opcje wymiany

Jeśli rozważasz zakup używanego pojazdu jako opcji zastępczej po złomowaniu samochodu, upewnij się, że dokładnie go wyceniłeś. Nie chcesz przechodzić z jednego samochodu z problemami do konieczności naprawy pojazdu zastępczego.

Aktualna wartość samochodu

Jedną z najważniejszych informacji na temat Twojego samochodu jest jego wartość . Ta liczba mówi Ci, ile jest teraz wart Twój samochód. Wykorzystaj narzędzia online lub serwisy takie jak otomoto.pl

Historia Twojego samochodu

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, rozstając się z pojazdem, jest jego obecny stan. Czy przeprowadzałeś na nim regularną konserwację? Czy miał wypadek? Czy ma inne uszkodzenia?

Wszystkie te rzeczy obniżą potencjalną wartość wymiany pojazdu, zwiększając prawdopodobieństwo złomowania samochodu.

Wcześniejsze naprawy

Każdy ma punkt krytyczny z naprawami, w których mówi, że wystarczy. Ale nadal musisz zastanowić się, ile czasu i pieniędzy już włożyłeś w naprawę swojego pojazdu.

Jednym z najlepszych sposobów oszacowania kosztów przyszłych napraw jest  odwiedzenie forów internetowych  dotyczących marki i modelu pojazdu. Inni właściciele chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z problemami swojego samochodu na forach internetowych. Mogą dać ci wyobrażenie o tym, co jeszcze może Cię czekać.

Wymiana najdroższych części

Dwie najbardziej kosztowne naprawy w Twoim pojeździe to silnik i skrzynia biegów. Jeśli już zapłaciłeś za wymianę, powinieneś naprawdę rozważyć zatrzymanie samochodu.

Jeśli jednak ich nie wymieniłeś, powinieneś uznać je za tykające bomby zegarowe. Większość skrzyń biegów i silników działa przez około 15 lat lub 250, 300 tys kilometrów. Jeśli twój samochód się starzeje i nie wymieniono tych części, dobrym pomysłem może być złomowanie samochodu.

Kalendarium naprawy

Kiedy odwiedzasz forum internetowe, aby zbadać potencjalne problemy swojego samochodu, powinieneś zwrócić uwagę na częstotliwość, z jaką ludzie musieli naprawiać swoje modele. Jeśli wydaje się, że będzie to następowało jedno po drugim, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zmienić auto.

Stan nadwozia samochodu

Jeśli Twój pojazd zaczął rdzewieć, być może nadszedł czas na złomowanie samochodu. Jasne, rdza na karoserii nie wpływa na sposób, w jaki jeździ, ale wskazuje na to, że gdzie indziej również może być rdza, która może wpływać na kluczowe elementy.

Rdza może chować się w mniej oczywistych miejscach, takich jak przewody paliwowe i hamulcowe w Twoim samochodzie. Mogą one powoli ulegać rozprzestrzenieniu nawet w momencie czytania tego artykułu.

Funkcje bezpieczeństwa

Czy poza fizycznymi aspektami Twojego samochodu jazda jest bezpieczna? Czy masz działające poduszki powietrzne? Czy Twoje pasy bezpieczeństwa nadal działają prawidłowo? Czy na twoich oponach jest wystarczający bieżnik? Jak twoje klocki hamulcowe?

To, że możesz prowadzić samochód, nie oznacza, że ​​powinieneś. Musisz wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swojego pojazdu dla siebie, a także wszystkich pasażerów, których możesz wieźć.

Twoje finanse

Gdybyś miał nieograniczone fundusze, prawdopodobnie nie zastanawiałbyś się dwa razy przed złomowaniem samochodu. Ale załóżmy, że możesz sobie pozwolić na zakup nowego pojazdu za gotówkę Czy teraz jest dobry moment, aby wziąć nową miesięczną opłatę leasingu czy pożyczki?

Najlepiej byłoby kupić nowy samochód, gdy jesteś na to gotowy. Ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu, aby zebrać swoje finanse.

Twoje potrzeby

Poza stanem samochodu musisz zastanowić się, czy spełnia on Twoje potrzeby. Być może jest za duży i zużywa dużo paliwa. A może jest za mały i nie ma tylnego siedzenia dla twoich dzieci.

Jeśli szukasz tylko codziennego pojazdu, który zabierze Cię do i z pracy, być może uda Ci się uciec z jazdy śmieciem. Ale jeśli musisz regularnie pokonywać znaczne odległości, możesz mieć awarię w niewłaściwym miejscu, prowadząc do katastrofy.

Powinieneś także wziąć pod uwagę swoje odczucia dotyczące pojazdu i sposobu, w jaki wpływa on na Twoje życie. Czy nie śpisz w nocy, zastanawiając się, czy Twój samochód odpali, abyś mógł rano iść do pracy?

Nie powinieneś się tym stresować każdego dnia. Jeśli złomujesz samochód, możesz odzyskać spokój.

Jak pozbyć się używanego pojazdu?

Po podjęciu decyzji o rozstaniu się z pojazdem może być trudno wymyślić, jak się go pozbyć. Czy możesz to sprzedać? Czy powinieneś złomować swój samochód? A może podarować?

Sprzedaj swój samochód

Niektórzy ludzie tak bardzo potrzebują pojazdu, że naprawią każdą usterkę. Zanim zdecydujesz się na złomowanie swojego samochodu, sprawdź, czy możesz go sprzedać.

Możesz myśleć, że kłopoty ze znalezieniem kupca nie są tego warte, ale Twój samochód może być właśnie tym, czego ktoś potrzebuje, aby dostać się do pracy i z pracy.

Złomuj swój samochód

Ostatnim miejscem spoczynku wielu pojazdów jest złomowisko. W pewnym momencie nadejdzie czas na  złomowanie samochodu za gotówkę  i będziesz musiał znaleźć firmę, której możesz zaufać, aby zająć się jego recyklingiem. Nasz skup skupuje samochody na kasację i proponuje najlepsze ceny w Warszawie.

Oddaj swój samochód

Wiele osób oddaje swoje starzejące się pojazdy swoim dzieciom jako pierwszy samochód. Może to być dla nich świetny sposób na nauczenie się odpowiedzialności bez ponoszenia ryzyka finansowego związanego z eksploatacją nowego samochodu.

Istnieją również organizacje zbierające pojazdy na cele charytatywne. Czasami rozkładają samochody na części, innym razem mają innych ochotników, którzy pracują nad pojazdami, aby je w stanie nadającym się do jazdy.

Twoja darowizna może mieć duży wpływ na czyjeś życie. Mogłoby to dać im możliwość znalezienia pracy, aw niektórych przypadkach miejsca do spania. Przekazanie samochodu można również odliczyć od podatku, więc będzie to miłe, gdy rozliczysz podatki pod koniec roku.

Końcowe przemyślenia

Decyzja o złomowaniu samochodu to osobista decyzja, którą należy przemyśleć. Zacznij od przeprowadzenia badań, aby dowiedzieć się, jakich napraw możesz oczekiwać od swojego pojazdu na starość.

Następnie weź wszystkie swoje badania i oblicz miesięczny koszt utrzymania i porównaj go z rzeczywistym kosztem nowego pojazdu. Następnie zdecyduj, na jaką miesięczną opłatę naprawdę Cię stać.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →