Pierwsze symptomy uszkodzonego silnika w samochodzie

Wnętrze samochodu

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać, kiedy Twój pojazd jest uszkodzony, ponieważ objawy mogą być przeoczone i postrzegane jako „coś normalnego”. Chociaż nie wszystkie dźwięki i zapachy mogą zagrażać żywotności silnika, według naszych specjalistów istnieją oczywiste znaki ostrzegawcze, które wymagają natychmiastowej kontroli pojazdu.

„Wczesna diagnoza uszkodzenia silnika najprawdopodobniej może oznaczać dość szybką i mniej kosztowną naprawę, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnie szkodliwych objawów i zlecić sprawdzenie pojazdu, jeśli coś wydaje się nie w porządku” – mówi jeden z naszych zaprzyjaźnionych mechaników samochodowych. „Działając szybko i dokonując niezbędnych napraw tak szybko, jak to możliwe, możesz zaoszczędzić sobie kosztów i kłopotów z awarią na drodze i ściąganiem lawety”.

Jedną z oznak problemów z silnikiem jest świecąca kontrolka check engine. Ta kontrolka wskazuje, że układ pojazdu, taki jak zapłon, wtrysk paliwa lub kontrola emisji, nie działa prawidłowo, nawet jeśli pojazd wydaje się działać normalnie. Zignorowanie kontrolki kontrolnej silnika może negatywnie wpłynąć na zużycie paliwa lub spowodować uszkodzenia powodujące bardziej kosztowne naprawy. Należy podjechać do mechanika, podłączyć samochód pod komputer i sprawdzić czego dotyczy błąd. To może szybko nakierować nas na przyczynę zapalenia się kontrolki i podjęcie działań naprawczych.

Wielu kierowców zna odgłosy wydawane codziennie przez ich pojazdy. Jednak każdy nowy, inny lub podejrzany dźwięk może wskazywać na problem, w tym pisk o wysokim tonie, zgrzytanie lub stukanie. Dźwięki pod maską, takie jak syczenie, mogą również wskazywać, że Twój pojazd wymaga uwagi.

Chociaż wszystkie samochody spalają paliwa, które powodują niepożądane emisje, zapachy te powinny pozostawać poza samochodem. Nietypowe zapachy, które mogą sygnalizować uszkodzenie silnika to: spalona guma, gorący olej, benzyna, słodki zapach syropu, zgnilizna. Kiedy poczujesz jakiś dziwny zapach, nie powinieneś go ignorować i najlepiej sprawdzić skąd się wydobywa.

Kolejnym objawem uszkodzenia silnika jest nadmierna ilość dymu lub pary. Chociaż niektóre dymy są normalne, w szczególności nadmierna ilość ciemnego dymu wskazuje, że olej wycieka do komory spalania i jest spalany razem z benzyną, więc jest potrzeba sprawdzenia go u mechanika.

Aby pomóc Ci pozostać na dobrej drodze dzięki niezbędnym okresom konserwacji samochodu, zajrzyj do swojego mechanika. A jeśli nie chcesz już naprawiać swojego samochodu i wolałbyś go sprzedać, skontaktuj się z naszym skupem samochodów za gotówkę już dziś.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →