Chwilę po włączeniu pojazdu silnik zaczyna pracować w bardzo wysokich temperaturach. Gdyby nie system chłodzenia, silnik dosłownie by się stopił. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na objawy problemów z chłodnicą i układem chłodzenia. Oto 5 symptomów, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli napotkasz którykolwiek z tych problemów, nie czekaj, aby skontaktować się z warsztatem samochodowym, aby umówić się na serwis układu chłodzenia.
Dym spod maski
Biała para wydobywająca się spod maski to znak, że Twój samochód aktualnie się przegrzewa. Zatrzymaj się, gdy tylko będzie to bezpieczne, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Skontaktuj się z mechanikiem samochodowym, aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie prowadzić samochód, czy też holowanie jest konieczne. Odpowiedź może zależeć od objawów, które opiszesz mechanikowi.
Wzrastający wskaźnik temperatury
Deska rozdzielcza Twojego samochodu ma wiele wskaźników i lampek, które informują Cię o aktualnym działaniu Twojego samochodu. Jeden z nich informuje o temperaturze pracy silnika. Jeśli zauważysz, że termometr zbliża się do gorącej strefy, będziesz chciał zjechać na pobocze, aby samochód odpocząć, zanim zacznie się całkowicie przegrzewać.
Niskie poziomy chłodziwa
Od czasu do czasu sprawdzaj poziom płynów w samochodzie, w tym płynu chłodzącego. Zrób to tylko wtedy, gdy silnik jest chłodny. Jeśli zauważysz, że poziom płynu chłodzącego jest niski, może to być oznaką wycieku, który spowoduje jeden z dwóch następnych problemów.
Widoczny wyciek chłodziwa
Płyn chłodzący ma generalnie jasnozielony kolor i bardzo słodki zapach. Jeśli znajdziesz wyciek, wyczyść go i natychmiast skontaktuj się z mechanikiem. Niewystarczający poziom płynu chłodzącego z pewnością doprowadzi do problemów z przegrzaniem.
Biały dym wydechowy
Jeśli płyn chłodzący wycieka wewnątrz silnika, może ulec spaleniu w komorze spalania. W takim przypadku Twój samochód zacznie wytwarzać nadmierną ilość białych spalin.