5 oznak, że system chłodzenia może być wadliwy

Chwilę po włączeniu pojazdu silnik zaczyna pracować w bardzo wysokich temperaturach. Gdyby nie system chłodzenia, silnik dosłownie by się stopił. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na objawy problemów z chłodnicą i układem chłodzenia. Oto 5 symptomów, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli napotkasz którykolwiek z tych problemów, nie czekaj, aby skontaktować się z warsztatem samochodowym, aby umówić się na serwis układu chłodzenia.

Dym spod maski

Biała para wydobywająca się spod maski to znak, że Twój samochód aktualnie się przegrzewa. Zatrzymaj się, gdy tylko będzie to bezpieczne, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Skontaktuj się z mechanikiem samochodowym, aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie prowadzić samochód, czy też holowanie jest konieczne. Odpowiedź może zależeć od objawów, które opiszesz mechanikowi.

Wzrastający wskaźnik temperatury

Deska rozdzielcza Twojego samochodu ma wiele wskaźników i lampek, które informują Cię o aktualnym działaniu Twojego samochodu. Jeden z nich informuje o temperaturze pracy silnika. Jeśli zauważysz, że termometr zbliża się do gorącej strefy, będziesz chciał zjechać na pobocze, aby samochód odpocząć, zanim zacznie się całkowicie przegrzewać.

Niskie poziomy chłodziwa

Od czasu do czasu sprawdzaj poziom płynów w samochodzie, w tym płynu chłodzącego. Zrób to tylko wtedy, gdy silnik jest chłodny. Jeśli zauważysz, że poziom płynu chłodzącego jest niski, może to być oznaką wycieku, który spowoduje jeden z dwóch następnych problemów.

Widoczny wyciek chłodziwa

Płyn chłodzący ma generalnie jasnozielony kolor i bardzo słodki zapach. Jeśli znajdziesz wyciek, wyczyść go i natychmiast skontaktuj się z mechanikiem. Niewystarczający poziom płynu chłodzącego z pewnością doprowadzi do problemów z przegrzaniem.

Biały dym wydechowy

Jeśli płyn chłodzący wycieka wewnątrz silnika, może ulec spaleniu w komorze spalania. W takim przypadku Twój samochód zacznie wytwarzać nadmierną ilość białych spalin.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →