7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo i Twój portfel. Wielu właścicieli samochodów błędnie zwraca uwagę na konserwację swojego samochodu dopiero po pojawieniu się kosztownego problemu.

Oprócz wysokiej jakości detali i lakieru ochronnego, regularna konserwacja samochodu może utrzymać samochód w najlepszym stanie, obniżyć przyszłe koszty konserwacji i przedłużyć jego żywotność. Aby rozpocząć, nie musisz mieć dogłębnej wiedzy o samochodzie, ponieważ proste czynności związane z konserwacją samochodu, takie jak sprawdzanie ciśnienia w oponach lub wymiana wycieraczek, mogą poprawić osiągi i żywotność Twojego samochodu.

Utrzymuj swój samochód w dobrym stanie, a jego wartość odsprzedaży na jak najwyższym poziomie dzięki tym 7 praktycznym wskazówkom dotyczącym pielęgnacji samochodu.

1. Utrzymuj samochód w czystości

Najprostszą i najbardziej opłacalną konserwacją pojazdu, jaką możesz wykonać, jest mycie samochodu. Oprócz oczywistych korzyści estetycznych, utrzymanie samochodu w czystości chroni jego wygląd zewnętrzny i zapewnia odpowiednią widoczność podczas jazdy.

Zalecamy mycie samochodu co 2 – 4 tygodnie, w zależności od czynników takich jak pogoda, częstotliwość jazdy i częstotliwość zabrudzenia przedniej szyby.

Regularne mycie samochodu może również zapobiec kosztownym naprawom lakierniczym, usuwając zanieczyszczenia i zalegający brud, który z czasem może prowadzić do uszkodzenia lakieru.

Podczas gdy wielu z nas miło wspomina mycie rodzinnego samochodu na podjeździe, myjąc go w domu , możesz potencjalnie uszkodzić swój pojazd . Wiele osób używa wiadra z mydłem do czyszczenia samochodu, ale jeśli za każdym razem nie moczysz szmatki lub gąbki w czystej wodzie, ryzykujesz zbieranie brudu i gruzu, które mogą porysować lakier.

Jeśli chodzi o utrzymanie samochodu w czystości i dobrym stanie, najlepiej unikać ryzyka i zamiast tego zainwestować w profesjonalną myjnię samochodową lub usługę premium detailingu.

2. Sprawdź olej silnikowy

Niezależnie od tego, co mogą wyświetlać wskaźniki na desce rozdzielczej, dobrze jest regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku. Olej silnikowy samochodu ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania, a problemy z olejem silnikowym mogą prowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń pojazdu.

Chroń swój pojazd, regularnie sprawdzając olej w silniku za pomocą tego prostego procesu:

Upewnij się, że Twój pojazd jest zaparkowany na równym podłożu.

Gdy silnik jest zimny, wyjmij prętowy wskaźnik poziomu i wytrzyj go do czysta szmatką.

Włóż ponownie wskaźnik poziomu, upewniając się, że jest całkowicie włożony.

Twój poziom oleju powinien znajdować się między liniami minimalnego i maksymalnego poziomu na bagnecie i wymaga uzupełnienia, jeśli jest poniżej minimum (rysunek ilustrujący to byłby korzystny)

3. Sprawdź ciśnienie w oponach

Czy wiesz, że opony stanowią do 20% zużycia paliwa w Twoim samochodzie? Nawet marginalna deflacja w oponach może prowadzić do kosztownego wzrostu zużycia paliwa. Opróżnianie opon jest również problemem bezpieczeństwa, który może powodować złe prowadzenie pojazdu lub uszkodzenie opon.

Chociaż wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażonych w systemy monitorowania ciśnienia w oponach, nadal ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach w ramach regularnej pielęgnacji samochodu. Oprócz ciśnienia w oponach należy również sprawdzić, czy opony mają wystarczającą ilość gwintu. Prawna minimalna głębokość to 1,5 milimetra, chociaż powinieneś rozważyć zmianę opon, zanim dotrą do tego punktu.

Opony mogą również ulegać uszkodzeniom z wiekiem. Mając to na uwadze, jeśli Twój pojazd ma obecnie zestaw opon, który ma ponad 6 lat, być może nadszedł czas, aby je wymienić.

4. Sprawdź swoje światła

Kolejną istotną cechą pielęgnacji samochodu jest upewnienie się, że światła Twojego pojazdu są sprawne. Oprócz wymagań prawnych należy również wziąć pod uwagę oczywiste kwestie bezpieczeństwa.

Chociaż często widać, że reflektory nie działają prawidłowo, zauważenie awarii innych świateł w pojeździe może być trudne. Spraw, aby w ramach regularnej rutynowej konserwacji samochodu sprawdzanie działania wszystkich świateł pojazdu, w tym kierunkowskazów, świateł cofania i świateł przeciwmgielnych.

5. Sprawdź stan akumulatora samochodowego

Przeprowadzanie regularnej kontroli akumulatora jest ważne, aby Twój samochód był zarówno bezpieczny, jak i funkcjonalny. Szybka kontrola wzrokowa i czyszczenie akumulatora Twojego samochodu przynajmniej raz w roku przedłuży jego żywotność i zapewni optymalne osiągi Twojego samochodu.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas sprawdzania akumulatora samochodowego, jest obecność zaschniętego, białego kwasu akumulatorowego, brudu lub korozji. Materiały te mogą niekorzystnie wpłynąć na osiągi Twojego samochodu, więc pamiętaj o utrzymywaniu w czystości górnej części akumulatora samochodowego i jego zacisków.

Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia musisz najpierw usunąć kable, zaczynając od ujemnego. Do czyszczenia materiału korozyjnego najlepiej użyć szczotki drucianej wraz z płynem do usuwania korozji. Alternatywą może być również tradycyjna kombinacja sody oczyszczonej i wody.

6. Zmień wycieraczki przedniej szyby

Utrzymanie najwyższego poziomu widoczności na drodze ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i innym kierowcom. Za każdym razem, gdy wycieraczki przedniej szyby wykazują widoczne uszkodzenia, konieczna jest ich wymiana.

Wymiana piór wycieraczek to szybka i stosunkowo niedroga część konserwacji samochodu, która powinna być intuicyjna dzięki wskazówkom zawartym w instrukcji obsługi pojazdu. Zgodnie z ogólną zasadą, zawsze wymieniaj pióra wycieraczek co 6-12 miesięcy, niezależnie od ich widocznego stanu.

Inną ważną cechą pielęgnacji samochodu jest uzupełnianie płynu do wycieraczek. Zbiornik płynu do spryskiwaczy znajduje się pod maską i jest oznaczony symbolem wycieraczki przedniej szyby. (Dołącz ilustrację, gdzie znaleźć płyn do wycieraczek). Napełnij zbiornik płynu do spryskiwaczy odpowiednią ilością wody i płynu do wycieraczek, zgodnie z instrukcjami na butelce. Nie używaj żadnych domowych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić pióra wycieraczek lub karoserię samochodu.

7. Regularnie otrzymuj swój samochód

W połączeniu ze zwykłymi myjniami samochodowymi, profesjonalne auto detailingu Twojego pojazdu może pomóc przywrócić jego wygląd jak nowy i zapobiec dalszemu zużyciu.

Car detailing to specjalistyczny proces czyszczenia, który wykracza poza zwykłe mycie samochodu, aby pomóc w renowacji i ochronie wnętrza i nadwozia samochodu. Podczas gdy zwykła myjnia samochodowa po prostu czyści Twój samochód, detale samochodowe usuwają skazy i trudne plamy, odnawiają lakier i ożywiają wnętrze.

Dodatkowe usługi detaliczne, takie jak nakładanie specjalistycznych wosków lub środków do polerowania, sprawią, że Twój samochód będzie lśniący, jednocześnie pomagając odeprzeć przyszłe drobne ślady z lakieru.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko ...
Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w ...
Czytaj więcej →