5 wskazówek dotyczących samochodu, który pozostaje unieruchomiony

Pędzący samochód

Nawet nie wyobrażamy sobie jak wiele samochodów stoi przez dłuższy czas w bezruchu. Brak użytkowania może mieć wpływ na takie obszary samochodu, jak akumulator, lakier, hamulce i opony. Aby zapobiec problemom i bezpiecznie wrócić na drogę po jakimś czasie, chcielibyśmy dać Ci 5 wskazówek.

1. Sprawdź płyny

Regularnie sprawdzaj olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwaczy. Przed jazdą uzupełnij lub wymień płyny, jeśli to konieczne.

2. Jeździj co najmniej 30 minut

Wybierz się na przejażdżkę trwającą co najmniej 30 minut, jeśli to możliwe, przynajmniej co dwa tygodnie. Nieużywana przez dłuższy czas bateria może się rozładować. Podczas jazdy akumulator może się ładować, a silnik może się rozgrzać. W rezultacie woda, która mogła się nagromadzić w oleju silnikowym, odparuje, zapobiegając tworzeniu się szlamu.

3. Usuń brud

Utrzymuj samochód w czystości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zapobiegaj trwałym uszkodzeniom lakieru, usuwając brud, taki jak żywica z drzew i ptasich odchodów.

4. Sprawdź ciśnienie w oponach

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach przed wyruszeniem w drogę, ponieważ opona z czasem traci ciśnienie. Ma to negatywne konsekwencje nie tylko dla samej opony, ale także dla przyczepności na drodze i dla środowiska. Dlatego utrzymuj ciśnienie w oponach na wymaganym poziomie.

5. Pomyśl o trwałości benzyny

Warto zdać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje benzyny. Ze względu na ochronę środowiska dostępne są benzyny o wyższych wartościach bioetanolu (np. E10 w krajach europejskich). Ma to jednak negatywny wpływ na trwałość. Przez kilka tygodni bezczynności nie będzie to problemem. Twój samochód stoi przez dłuższy czas? Wtedy wskazane jest tankowanie benzyną o niższej zawartości bioetanolu (np. E5 w krajach europejskich). Zawsze sprawdzaj, czy Twój samochód jest kompatybilny z zawartością etanolu w paliwie. Zaleca się również parkowanie samochodu z możliwie pełnym zbiornikiem, ponieważ w zbiorniku nie ma miejsca na kondensację powietrza (i wilgoci).

Jeśli nie chcesz już naprawiać takiego auta, możesz skorzystać z renomowanego skupu samochodów za gotówkę.

MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

7 podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu, aby dbać o swój pojazd

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowy pojazd, czy jeździsz starym faworytem przez długi czas, regularna konserwacja samochodu może poprawić osiągi Twojego pojazdu, jego bezpieczeństwo …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Ta funkcja w Twoim samochodzie odpowiada za spokojną i komfortową jazdę. Choć można bez niego jeździć, to pocenie się i dyskomfort w kabinie możemy sobie tylko …

Czytaj więcej →
MOTORYZACYJNE CIEKAWOSTKI

5 porad jak szybko sprzedać samochód?

Przyjdą w życiu chwile, w których będziesz musiał szybko sprzedać swój pojazd, na przykład prywatne życie, wyprowadzkę z miasta lub konieczność szybkiego spłacenia wierzycieli. Sprzedaż samochodu w …

Czytaj więcej →